WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŚWIĄTKI

Rolnicza olimpiada 2023

W-MODR
Młodzi rolnicy sprawdzili swoją wiedzę podczas Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie, zorganizowanej przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

Wojewódzki finał Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie, organizowany przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, to wydarzenie, które od lat gromadzi młodych rolników z całego regionu. „Mogą się spotkać w jednym miejscu, wymienić doświadczenia, a test wiedzy pozwala im zdobyć na pewno satysfakcję, bo sprawdzają się, czyli jaki jest ich poziom wiedzy i umiejętności, a do tego jest to jeszcze okraszone atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi, finansowymi” – mówi Małgorzata Micińska-Wąsik, zastępca dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

Finał Olimpiady odbył się w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Każdy z uczestników musiał odpowiedzieć na 40 pytań testowych, m.in. z zakresu produkcji zwierzęcej, roślinnej, ochrony środowiska i zarządzania gospodarstwem. „Ci rolnicy specjalizują się w pewnych dziedzinach, czy produkcja roślinna, czy produkcja zwierzęca, czy w ogóle produkcja zwierzęca ukierunkowana na poszczególny gatunek zwierząt, a jednak tutaj muszą sięgać po szeroki wachlarz tych wszystkich informacji dotyczących innych gatunków, innych rozwiązań” – zaznacza Rodian Pawłowski, główny specjalista działu technologii i produkcji rolniczej w Warmińsko-Mazurskim ODR. „Dla mnie to jest osobiście sprawdzenie się, swojej wiedzy, co umiem, co znam, a także zawsze jakaś nauka, żeby się rozwinąć dalej, nawet poznać nowe osoby, porozmawiać, powymieniać się doświadczeniami z innych regionów, co u nich słychać na gospodarce po prostu” – przyznaje Łukasz Grabowski, jeden z uczestników olimpiady.

Uczestnicy starali się jak najlepiej wykorzystać swoje umiejętności i zdobytą wiedzę, by udzielić poprawnych odpowiedzi. Pierwsi oddali wypełnione arkusze już po kilkudziesięciu minutach. „Przekrój pytań był bardzo różny, niektóre były banalne, ale niektóre bardzo trudne. Zaskoczenie było w niektórych pytaniach, bo nie jesteśmy w stanie wiedzieć wszystkiego” – mówi Janusz Ostałowski. Uczestnicy, którzy najlepiej poradzili sobie z etapem pisemnym, rywalizowali w kolejnej, praktycznej części olimpiady.

W Olimpiadzie triumfował Janusz Juniewicz. Drugi był Karol Bykowski, a trzeci Jacek Wieczorek.