Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŚWIĄTKI

Wyjątkowe Serce

WYJĄTKOWE SERCE
To cenny etap, który ma przygotować dorosłych z niepełnosprawnościami do możliwie samodzielnego życia. Rozmawiamy o nauce w Szkole Przysposabiającej do Pracy nr 2, działającej w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

Paweł Amulewicz, Telewizja Kopernik: Ilu podopiecznych uczęszcza do SPDP w ZPE?

Ewelina Wierzbicka, nauczycielka w Szkole Przysposabiającej do Pracy w ZPE w Olsztynie: W tym roku szkolnym uczniów w Szkole Przysposabiającej do Pracy jest dokładnie 53.

To często osoby, które znają Zespół Placówek Edukacyjnych.

Zdecydowanie tak. Jeżeli chodzi o czas edukacji umożliwiony w SPDP,  to jest osiągnięcie 24. roku życia, ale są uczniowie, podopieczni, którzy realizują tę ścieżkę edukacji od początku, czyli od przedszkola, później przez szkołę podstawową, do niedawna przez gimnazjum, liceum, a niektórzy uczniowie wymagający kontynuacji w SPDP, właśnie do ukończenia SPDP.

Jaki zakres działań oferujecie, bo to nie tylko proste zajęcia praktyczne.

Oczywiście. Jak sama nazwa wskazuje, Szkoła Przysposabiająca do Pracy ma pozwolić uczniom nabyć umiejętności praktyczne, ale nie możemy zapominać o priorytetowych kwestiach w rozwoju każdego człowieka. Są to zdecydowanie kwestie dotyczące umiejętności komunikacyjnych, społecznych i emocjonalnych. To na nie kładziemy największy nacisk, ponieważ  tylko przy zapewnieniu możliwego rozwoju tego obszaru funkcjonowania, możliwe jest rozwijanie się na kolejnych płaszczyznach w związku z nabywaniem umiejętności praktycznych. Praktycznych poprzez poznawanie różnych dziedzin pracy i nabywania umiejętności czynności pracy.

Zdarzają się przypadki, że podopieczni SPDP znajdują zatrudnienie.

Tak, oczywiście. I taka jest idea. Po to uczniowie realizują edukację w naszej szkole, by jak najpełniej korzystać z praw przysługujących każdemu obywatelowi. W momencie, kiedy kończą edukację w SPDP i na horyzoncie pojawia się możliwość znalezienia zatrudnienia, to my robimy wszystko i wspieramy naszych uczniów na etapie poszukiwania i formalności związanych z znalezieniem zatrudnienia, właśnie po to, żeby mogli ten cel życiowy, który niejeden z nich ma, osiągnąć.

Dziękuję za rozmowę