WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŚWIĄTKI

Jubileuszowy rok MZPiTU

MZPiTU W OLSZTYNIE
Akcje profilaktyczne, współpraca z mediami, a przede wszystkim walka o ludzkie zdrowie i życie. Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie kończy 20 lat.

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie powstał w 2000 roku, także w tym roku mamy okrągłą, dwudziestą rocznicę istnienia. Jak możemy podsumować te minione 20 lat?

Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie: Bardzo trudno jest w takim krótkim przekazie streścić 20 lat działalności jednostki, która jest i chlubi się tym, że jest jednostką ekspercką. Zatrudniamy specjalistów, mamy też w naszym przekazie, w naszej misji również wszystkie najnowsze rozwiązania dotyczące profilaktyki i terapii uzależnień. Zaczynaliśmy tak naprawdę zgodnie z duchem czasu i wiedzy na tamte czasy, dwadzieścia lat temu. W obrębie profilaktyki to jest olbrzymi skok, który się dokonał podczas tych dwudziestu lat. Powstała gałąź naukowa – profilaktyka, jest teraz uznawana i badana przez znawców przedmiotu, my bardzo mocno korzystamy z tych zasobów badawczych, efektem tego są programy profilaktyczne, które już nie są intuicyjne. Powstała baza programów rekomendowanych, które oparte są na dowodach naukowych. W tej bazie znajdują się programy, które są adresowane do zupełnie małych dzieci, do młodzieży, do osób dorosłych.

A rok 2019 – jaki był, jakie nowości przyniósł, nowe akcje, nowe kampanie?

To był dobry rok dla Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień, ale też oczywiście dla naszych realizatorów programów, dla wszystkich naszych oferentów, którzy zgłaszają się do nas w obszarach profilaktyki i tematu rozwiązywania problemów alkoholowych, przez co należy rozumieć również terapię, działania socjalizacyjne czy socjoterapeutyczne. Udało nam się ogłosić sześć konkursów, więc było to rozstrzygnięcie dotyczące i zarówno czasu wolnego, czyli ferii i wakacji, ale również roku szkolnego w zakresie działań na poziomie szkoły. Bardzo dużo mamy ofert związanych z sięganiem do tej bazy programów rekomendowanych, a więc to nas cieszy, że bardzo wiele podmiotów, szkół, realizatorów sięga po sprawdzone programy profilaktyczne. I w końcu kampania „Nowy zwyczaj – ograniczaj”, którą zainicjowaliśmy dość szeroko i z partnerami zewnętrznymi. Bardzo wiele podmiotów profilaktycznych włączyło się w tę kampanię, jednym z ciekawszych były chociażby gry planszowe, które powstały w związku z tą kampanią. Dzieci same potrafiły takie fajne gry, bardzo edukacyjne i takie ciekawe po prostu stworzyć.

Czym jest kampania „Nowy zwyczaj – ograniczaj”?

Doceniliśmy znaczenie i rolę mediów. W naszych konkursach, które teraz ogłaszamy, media bardzo bogato oferują nam swoje usługi. Kampanie profilaktyczne, ostatnia kampania „Nowy zwyczaj – ogranicza” służąca temu, żeby zastanowić się nad tym, co można w swoim życiu ograniczyć, w jaki sposób można kształtować swoje nawyki, czy to żywieniowe, czy właśnie uwzględniając te wszystkie psychodietetyczne uwagi, również pozbawić w swoim menu alkoholu i innych produktów, które z całą świadomością i z całą pewnością można podkreślić, że one nie służą rozwojowi człowieka, wręcz przeciwnie, bardzo szkodzą.

We wrześniu 2018 roku weszła w życie uchwała Rady Miasta Olsztyna dotycząca ograniczenia sprzedaży alkoholu między godzinami 22 a 6 rano. Rok 2019 jest pierwszym pełnym rokiem od wejścia w życie tej uchwały. Jakie są nastroje społeczne, reakcje społeczne?

Olsztyn jest jedynym miastem wojewódzkim w naszym kraju, które przyjęło ograniczenia w związku z godzinowym zakazem sprzedaży napojów alkoholowych w sklepach. To jest bardzo duże osiągnięcie, właściwie bardzo niewiele samorządów w ogóle jakieś próby takich ograniczeń wprowadziły. To też pokazało pewną popularyzację postaw, bo część mieszkańców nadal uważa, że wszelka forma ograniczania to jest jakiś zamach na ich wolność osobistą. Oczywiście szanujemy te poglądy, ale jednak staramy się tłumaczyć, że dla dobra wspólnego warto takich ograniczeń szukać i warto je wdrażać. Oczywiście przyglądamy się, jak wypłynęła uchwała o ograniczeniu godzin nocnej sprzedaży alkoholu na funkcjonowanie przedsiębiorców, którzy żyją z tego, w jaki sposób wpłynęła na społeczność lokalną – i tutaj są same dobre wieści! Żaden z przedsiębiorców nie wycofał się i nie ponosi żadnych szkód z tego powodu. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że policja dostarczyła nam tych twardych danych, że o około 40 procent zmalała ilość interwencji policji po godzinie 22 związanych właśnie ze sprzedażą napojów alkoholowych. To przełożyło się bezpośrednio na bezpieczeństwo obywateli, więc myślę, że olsztynianie doceniają, że tak naprawdę to pewne utrudnienie dla niektórych tylko osób skutkuje bardzo dobrym efektem, jeśli chodzi o całość społeczności lokalnej.

Zaczął się rok 2020, jakie są plany na ten rok?

Będziemy starali się bardziej jeszcze profesjonalizować, czyli żeby ta działka profilaktyczna, ale również i terapeutyczna bardzo mocno się profesjonalizowały, temu będą służyły jeszcze konkursy na specjalistów, którzy będą prowadzili działania, które są bardzo odpowiedzialne, np. Punkt Promyk. Sprawa FASD, czyli spektrum alkoholowego zespołu płodowego, a więc zagrożeń, jakie płyną w związku z piciem alkoholu przez kobiety w ciąży dla ich dzieci i też pomoc tym dzieciom. Zależy nam bardzo na tym, żeby realizatorzy, nasi realizatorzy programów profilaktycznych mieli wsparcie w nas, żebyśmy my byli cały czas takim ich zapleczem merytorycznym.

Dziękuję za rozmowę.