WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŚWIĄTKI

Picie w groźnym stylu

MZPiTU W OLSZTYNIE
Ponad 80 proc. dorosłych Polaków spożywa alkohol, w tym około 17 proc. pije w sposób ryzykowny lub szkodliwy. Te wskaźniki są zbliżone do średniej europejskiej, jednak szkody ponoszone w związku z tym są niewspółmiernie wysokie.

Choć może się wydawać, że pijemy mniej, tak naprawdę coraz więcej Polaków sięga dziś po alkohol. Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  średnio na jednego mieszkańca przypada prawie 10 litrów czystego 100-procentowego alkoholu rocznie. Jednak wysokie spożycie nie jest największym problemem – problemem jest sposób picia Polaków, czyli wypijanie dużej ilości przy jednej okazji. Z tego powodu podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie ilości i sposobu spożywania alkoholu.

Jedna czwarta osób spożywających alkohol w naszym kraju robi to w sposób ryzykowny, czyli taki, który może przynieść negatywne konsekwencje. Polacy mają tendencję do używania alkoholu bez umiaru – upijania się. Z tego powodu ciężar szkód alkoholowych jest znacznie większy w Polsce, niż w innych krajach o podobnym poziomie spożycia.

Ważne jest więc rozwijanie świadomości w zakresie bezpiecznego i umiarkowanego spożywania alkoholu.

Pijemy nadmiernie, gdy czujemy się przygnębieni. Często powodem jest nuda i brak pomysłu na konstruktywne spędzanie czasu wolnego. Sens oddziaływań profilaktycznych to uczenie sposobów radzenia sobie z problemami oraz proponowanie zachowań alternatywnych. Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie zaprasza do udziału w swoich inicjatywach.