WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŚWIĄTKI

20 lat gminy Gietrzwałd w Unii Europejskiej

GMINA GIETRZWAŁD
Gmina Gietrzwałd przez 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej pozyskała około 40 mln złotych na inwestycje.

Wejście Polski w struktury Unii Europejskiej zmieniło wiele na poziomie krajowym, ale przede wszystkim – lokalnym. 1 maja 2004 roku nie tylko otworzyły się granice, ale i odblokowały dodatkowe możliwości rozwoju. Z unijnych środków skorzystała między innymi gmina Gietrzwałd.

W okresie programowania 2007-2013 gmina Gietrzwałd skupiła się na najważniejszych projektach poprawiających jakość życia mieszkańców. Dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu wykonano ogólnodostępne tereny rekreacyjne w otoczeniu Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie, przebudowano drogi gminne od drogi Gietrzwałd – Woryty w kierunku Rentyn, utworzono strefę przedsiębiorczości w Barwinach wraz z budową infrastruktury drogowej i wodno-kanalizacyjnej, a także zmodernizowano systemy grzewcze przedszkola w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Biesalu.

Gmina Gietrzwałd zrealizowała również wiele inwestycji dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wybudowano 2 boiska Orlik przy szkołach w Sząbruku i w Biesalu, zaplecze sanitarno-szatniowe na Stadionie Leśnym w Gietrzwałdzie, wybudowano i wyremontowano świetlice wiejskie m.in. w Gronitach i Łęgutach oraz wyremontowano domy kultury w Biesalu i w Gietrzwałdzie.

Dzięki unijnym dotacjom, na terenie gminy powstało wiele placów zabaw, miejsc turystyczno-rekreacyjnych, w tym plaże w Sząbruku i Barwinach, doposażono kompleks rekreacyjno-sportowy w Łęgutach, a także wybudowano kanalizację sanitarną w Śródce i Gronitach.

Z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Programu Operacyjnego Ryby w latach 2007-2013 gmina Gietrzwałd zrealizowała 22 zadania inwestycyjne, na które pozyskano ponad 10 mln 500 tys. złotych dofinansowania.

W perspektywie finansowej 2014 – 2020 udało się zrealizować kolejne, istotne z punktu rozwoju gminy Gietrzwałd inwestycje. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskego przeprowadzono między innymi termomodernizację Domu Kultury w Biesalu i w Sząbruku oraz budynku starej szkoły podstawowej w Gietrzwałdzie.

Gmina Gietrzwałd zrealizowała również projekty dotyczące infrastruktury drogowej. Mieszkańcy Łupstycha i Gronit doczekali się łącznie ponad 4,3 km nowych jezdni. W Sząbruku, Łupstychu, Naterkach i Gronitach powstało 4,2 km ścieżek rowerowych. Należy podkreślić, iż parafia w Sząbruku z tych środków odrestaurowała zabytkowy kościół. Dzięki środkom UE możemy się czuć bezpieczni, gdyż do OSP w Sząbruku i w Gietrzwałdzie trafiły dwa wozy strażackie.

Ważną inwestycją w tej perspektywie była również budowa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Gietrzwałdzie.

Pozyskano również środki na doposażenie trzech Zespołów Szkolno – Przedszkolnych w sprzęt i pomoce dydaktyczne. Doposażone zostały też domy kultury w Gietrzwałdzie, Sząbruku i Biesalu w nowoczesny sprzęt IT, nowe instrumenty muzyczne, oświetlenie i nagłośnienie sceniczne.

Dzięki inwestycjom w turystykę zagospodarowano między innymi plażę w Worytach i Naterkach, plac zabaw w Gietrzwałdzie czy stadion w Unieszewie.

Gmina Gietrzwałd zadbała również o osoby z niepełnosprawnościami. Samorząd nie tylko kupił samochód do przewozu osób z niepełnosprawnościami zapewniający usługi door-to-door, ale także dostosował budynek Urzędu Gminy w Gietrzwałdzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Podsumowując, perspektywa 2014-2020 była niezwykle intensywna w historii gminy Gietrzwałd. Gmina Gietrzwałd skorzystała w tym okresie aż z 6 Programów Operacyjnych, dzięki którym zrealizowała 33 projekty inwestycyjne, pozyskano łącznie ponad 29 mln złotych dofinansowania.